Apple Pay Türkiye’de nasıl kullanılır? 2024 Garanti yöntem

Murat Akyurt
9 min readDec 23, 2020

--

Yurt dışındaki en popüler ödeme yöntemlerinden biri olan Apple Pay’i ülkemizde nasıl kullanabileceğinize dair internette bir arama yaptığınızda, eminim kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra işe yaramaz hale gelen bir sürü öneri ile karşılaşmışsınızdır. Çünkü bu yöntemlerin tamamı, ikamet etmediğiniz bir Avrupa Birliği (AB) ülkesinden uygun olmayan yollarla bir kart edinmenizi temel alıyor ve bu durumu fark eden kart sağlayıcısı da bir süre sonra kartınızı iptal ediyor.

Ülkemizdeki bankalara ait kartlar ile Apple Pay’i kullanmamız şimdilik mümkün olmadığından Apple Pay’in kullanılabilir olduğu bir ülkeden kendimize bir kart edinmemiz gerekiyor. Ancak bunu Türkiye’de ikamet ettiğimizi açıkça belirterek ve o ülkeye gitmeden online olarak yapmak istiyoruz. Bu durumda bizler için 2024 yılında Apple Pay’i Türkiye’de kullanmanın en garanti yolu, online olarak İsviçre’de bir banka hesabı açmak ve bu ülkeden bir kart edinmek olacaktır.

Çünkü AB üyesi olmayan İsviçre’de yasalar bankaların ülke dışında ikamet eden yabancılar için hesap açmalarına ve kart göndermelerine izin veriyor. Ayrıca hesap açacak kişi ile banka temsilcisi arasında uzaktan görüntülü görüşme ile kimlik doğrulama işlemi yapılması da ülkede kabul gören bir prosedür haline gelmiş durumda.

Dukascopy ücretsiz ve online olarak yurt dışında ikamet edenlere hesap açan ve kart sağlayan bir İsviçre bankası. Tek gereken pasaport veya yeni çipli kimlik kartına sahibi olmanız ve asgari düzeyde İngilizce bilmeniz. Üzerinde MRZ bölümü ve hologram olmayan belgeleri kabul etmiyorlar. Ayrıca Türkçe bilen personelleri de bulunmuyor. İngilizce olayı gözünüzü korkutmasın çok basit ve kısa cevap gerektiren birkaç soru soruyorlar. Bunları yeri geldikçe detaylı olarak anlatacağım.

Güncelleme: Türkiye’den Dukascopy web sitesine ve uygulamalarına erişmek için VPN kullanmanız gerekebilir. İşlemleri tamamladıktan sonra Apple Pay ile ödeme yaparken VPN gerekmeyecektir.

Buraya tıklayıp Dukascopy Connect 911 isimli uygulamayı indiriyoruz. Bu uygulama temel bankacılık fonksiyonları ve mesajlaşma özelliklerinin bir araya getirildiği bir konsept. Böylece hesap açma sürecinde banka temsilcisi ile zahmetsiz bir iletişim tecrübe etmeniz sağlanmış.

Uygulamayı açıp cep telefonu numaramızı giriyoruz ve SMS ile gelen onay kodunu yazarak üyelik işlemine başlıyoruz. Promosyon kodu sorulan kısma 5JX-8NC yazarsanız 5 adet DUK+ coin kazanır ve aylık 1 EUR olan hesap işletim ücretini ödemekten de kurtulursunuz. Dukascopy hesabında 5 veya daha fazla DUK+ coin tutan müşterilerinden hesap işletim ücreti almıyor.

Ardından “Open Account” ya da “Bank” butonuna basarak hesap açılış aşamasına geçiyoruz. Pasaport veya yeni çipli kimliğimizin MRZ (Machine Readable Zone) bilgisi içeren sayfasını telefonumuzun kamerası ile taradıktan sonra bir web sayfası açılacak. Bu bölüm pasaportlarda ana sayfada, çipli kimliklerde ise arkada yer alır.

İlk sayfada tercih ettiğiniz iletişim dilini İngilizce olarak seçip eposta ve adres bilgilerimizi giriyoruz. İkinci sayfada eposta adresimize gelen onay kodunu girmemiz isteniyor. Üçüncü sayfada öncelikle çalışma durumu ve işverenimiz ile ilgili detayları giriyoruz. Adından politik ilişkiler ve ABD vatandaşlığı ile ilgili ilk iki soruya hayır, hesabımıza yatıracağımız paranın tek sahibi olup olmadığımızla ilgili üçüncü soruya ise evet cevabı veriyoruz. Vergi ödediğimiz ülke olarak da Türkiye’yi seçtikten sonra girdiğimiz tüm bilgileri gözden geçireceğimiz son sayfaya geçiyoruz. Burada her şey doğruysa sözleşmeyi onaylayıp formu gönderiyoruz. Artık 911 uygulamasına geri dönebiliriz.

(Bu aşamada bazı müşterilerden tercih ettikleri kart türünü seçmeleri ve 40 EUR depozito yatırmaları istenebilir. Banka bazen aktif olarak kullanılmayan hesap açılışlarını engellemek adına böyle bir talepte bulunabilir. Bu para bankanın aldığı bir işlem ücreti olmayıp açacağınız EUR hesabınıza yatırılmaktadır. Yani daha sonra kart ücretini ödemek ya da harcama yapmak için dilediğiniz gibi kullanabileceksiniz. Sadece Apple Pay ile kullanmayı düşünüyorsanız Virtual/Sanal kartı seçebilirsiniz. Olurda başvurunuz reddedilirse depozito tutarı ödeme yaptığımız kartınıza iade edilmektedir.)

911 uygulamasında ki “Chat with bank” bölümünde görüntülü kimlik doğrulama işlemine başlayabileceğimizi belirten “Press to start id verification” ibaresi belirecek. Bu ibareye tıklayarak operatörün yanıt vermesini bekleyebilirsiniz. Yanınızda pasaportunuz veya çipli kimliğiniz hazır olsun. Stabil bir internet bağlantınız olduğundan ve iyi aydınlatılmış bir yerde bulunduğunuzdan emin olun. Operatör sizi aradığında uygulama kamera ve mikrofon erişimi için izin isteyebilir bunları onaylayın.

(Önemli: Eğer yeni çipli kimlik ile başvurduysanız görüşdüğünüz banka temsilcisi sadece pasaport kabul ettiklerini söyleyebilir. Bu durumda kimliğinizin MRZ bölümü ve güvenlik filigranı içerdiğini belirtin.)

Görüşme başladığında siz ekranda kendinizi görüyor olacaksınız. Yani banka operatörü sizi görüyor ancak siz onu göremiyorsunuz. Önce tam adınızı söylemenizi isteyecek. Ardından da doğum tarihinizi ve gerek duyarsa adresinizi teyit etmenizi isteyecek. Sonrada arka kameraya geçiş yaparak pasaport veya kimliğinizi kameraya yaklaştırmamızı söyleyecek. Çeşitli açılardan hologramın göründüğü birkaç fotoğraf aldıktan sonra işlemi tamamladığını söyleyecek. Bu aşamada ön kameraya geri dönebilirsiniz. Son olarak size ne iş yaptığınızı sorabilir. Burada mesleğinizi söylemeniz yeterli. Operatör kimlik doğrulamanın başarıyla tamamlandığını ve en kısa sürede size geri döneceklerini belirtecek.

Genellikle 1 iş günü içerisinde hesabınız açılıyor. Hem 911 uygulamasına hem de eposta adresine hesabınızın açıldığıyla ilgili bildirim geliyor. Bu bildirimdeki linke tıklayarak geçici parolanızı alıyorsunuz. Bu aşamada size Dukascopy’nin klasik bankacılık uygulaması olan Swiss Bank’a geçiş yapmamızı öneririm. 911 uygulaması hesap açılış sürecinde faydalı olsa da bankacılık işlemleri için pek kullanışlı değil. Alışageldiğimiz bankacılık ara yüzünü sunan Swiss Bank uygulamasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Bundan sonraki süreci bu uygulama üzerinden anlatacağım.

Telefon numaranız, geçici parolanız ve SMS ile gelecek şifreyi kullanarak Swiss Bank uygulamasına giriş yapabilirsiniz. İlk girişte şifre bazen SMS yerine 911 uygulaması aracılığıyla da gelebiliyor. “Accounts” bölümünde sağ üst köşede yer alan üç noktaya tıklayıp “Open new account”u seçtiğimizde bize hangi para biriminde hesap açmak istediğimiz sorulacak. EUR seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz. (Eğer başvuru aşamasında 40 EUR depozito yatırdıysanız bu tutar birkaç saat içinde hesabınıza yüklenecektir.) Tebrikler! Artık bir İsviçre bankasında resmi bir banka hesabınız var. Hesabınıza girdiğinizde üstte CH karakterleri ile başlayan IBAN numaranızı görebilirsiniz.

Dukascopy sunduğu bankacılık hizmetini MCA yani Multi Currency Account olarak tanımlıyor. Aralarında Türk Lirası’nın da bulunduğu 23 farklı para biriminde yukarıda belirttiğim şekilde hesap açabilirsiniz. Ancak TL cinsinden kart alamayacağınız için Türk Lirası hesabı açmak sadece fazladan döviz çevirim komisyonu ödemenize sebep olur. Bu yüzden EUR hesabımız ile sürece devam edeceğiz. Gelir belgesi beyan etmeden kullandığınız hesabınızda en fazla 50.000 USD bulundurabilir ve her 3 aylık periyotlar için en fazla 5000 USD yükleyebilirsiniz. Daha fazlasına ihtiyaç duyarsanız banka ile irtibata geçerek geliriniz ile ilgili belgeleri sağlamanız gerekiyor. Kalan limitinizi Menü > Limits adımından takip edebilirsiniz.

Geldik kart edinme aşamasına. (Eğer hesap açılışı esnasında zaten kart tercihinizi belirttiyseniz bu aşamayı atlayabilirsiniz.) Fiziksel kart için gönderi ücreti dahil 15 Franc, Sanal kart için ise 9 Franc ödememiz gerekiyor. Sadece Apple Pay ile kullanacağım ve 2–3 hafta teslimat süresi beklemek istemediğim için ben hemen oluşturabildiğim MasterCard/EUR sanal kartı tercih ettim. Sizde “Cards” bölümünde sağ üst köşede yer alan (+) sembolüne tıklayıp “Order new card” kısmına girerek bu şekilde kartınızı oluşturabilirsiniz.

Kart talep etmeden önce kendinize ait bir banka ya da kredi kartını kullanarak sanal kart ücreti için gereken en az 9 Franc karşılığı meblağı “Deposit > Payment card” kısmından EUR bakiyenize yüklemeniz gerekiyor. Tabi Apple Pay ile harcama yaparken kullanacağımız tutarı da düşünüp ona göre bir yükleme yapmak akıllıca olacaktır. (Eğer başvuru aşamasında 40 EUR depozito yatırdıysanız tekrar para yüklemek yerine bu tutarı da kullanabilirsiniz.) Dukascopy hesabınıza kart ile para yükleme komisyonu %1.2. Tabi beklemeyi tercih ederseniz Wire/SEPA transfer seçenekleri de mevcut.

Dukascopy’nin bize verdiği kart debit değil prepaid bir yapıda. Yani doğrudan hesabınıza bağlı değil. Kart ile harcama yapabilmeniz için önce hesabınızdan kartınıza para aktarmanız gerekiyor. Aynı para biriminde olduğu sürece hesaptan karta ve karttan hesaba geri yüklemeler ücretsiz. Sizde hesabınıza yatırdığınız tutarı “Cards” bölümünden hemen kartınıza transfer edebilirsiniz.

Şimdi gelelim iPhone’umuz da Apple Pay’i ayarlama kısmına. İlk yapmanız gereken Ayarlar > Genel > Dil ve Bölge menüsüne gidip Bölgenizi İsviçre olarak değiştirmek. Cihaz bölgesini değiştirmek telefonunuzda önemli bir değişikliğe sebep olmaz. Var olan App Store abonelikleriniz etkilenmez ve satın alımlarınız için yine TL ile ödeme yapmaya devam edersiniz.

Bölge değişikliğinin ardından ayarlar menüsünde Apple Pay’in aktif olduğunu göreceksiniz. Eğer Apple Watch kullanıyorsanız ve kartınızı saatinize de eklemeyi planlıyorsanız aynı bölge değişikliğini Watch uygulamasında da yapmanız gerek. Eğer bu seçenek iPhonu’mu yansıt olarak ayarlıysa saatinizin bölgesi de telefonunuza bağlı olarak otomatik değişmiştir. Bölge değişikliğinin ardından iPhone ve varsa Apple Watch’ınızı bir kere kapatıp yeniden başlatın.

Swiss Bank uygulamasında “Cards” bölümüne girelim. Apple Pay’e ekleyeceğimiz sanal kartımızı seçelim ve sağ üstteki üç noktaya tıklayarak “Show card number” seçeneğine tıklayalım böylece kartın tün detaylarını görebileceğiz. Kart bilgilerinizi bir yere not edebilirsiniz. Ardından iPhone’unuz da ki Wallet uygulamasını açıp (+) işaretine tıklayarak Apple Pay’e kart ekleme işlemine başlayalım. Bazı bankaların adlarını gösteren bir liste açılabilir. En alttaki farklı bir kart ekle seçeneğine tıklayın. Kart ayrıntılarını elle gir seçeneği üzerinden devam edin. Kart numaranızı, son kullanma tarihini ve cvv kodunu girerek işlemi tamamlayın. Sözleşmeyi kabul etmenizin ardından Dukascopy kartınız Apple Pay’e eklenecek. Burada yapmamız gereken son bir işlem kalıyor. Kartınızı aktive etmeniz için İsviçre’ye ait +41 ile başlayan bir telefon numarasını aramanız veya SMS yoluyla ilerlemeniz istenecek. Kolay olan SMS ile aktivasyonu seçerek işlemi çabucak tamamlayabilirsiniz.

Eğer seçenekler arasında SMS belirmezse Dukascopy müşteri temsilcisi ile görüşüp kartınızı aktive edebilirsiniz. İşlemi hızlı tamamlayabilmeniz için buradaki süreçten kısaca bahsetmek istiyorum. Önce İngilizce için 4'ü seçiyorsunuz. Ardından kayıp çalıntı harici tüm konular için 2'ye basın diyor. Daha sonra 16 haneli kart numaranızı girip # tuşuna basmanız isteniyor. Son olarak diğer konular için 5'i seçiyorsunuz ve müşteri temsilcisine bağlanıyorsunuz. Basitçe kartınızı Apple Pay için aktive etmek istediğinizi söylemelisiniz. Örneğin: “I want to activate my virtual MasterCard for Apple Pay.” demeniz yeterli. Güvenliğiniz için doğum tarihinizi, cep telefonu numaranızı veya adresinizi soracak. Birkaç dakika içinde SMS ile kartınızın aktive edildiğine dair bir mesaj alacaksınız diyecek. Hepsi bu kadar.

Eğer SMS ile aktivasyon seçeneği yoksa ve siz de telefon görüşmesi yapmak istemiyorum diyorsanız kartınızı Wallet uygulamasına ekledikten 24 saat sonra aktivasyon için telefon edin seçeneğinin yanında SMS ile aktivasyon seçeneği de belirecektir.

TEBRİKLER!

Artık Apple Pay’i Türkiye’de acaba kartımı iptal ederler mi veya hesabım kapanır mı korkusu yaşamadan sorunsuzca kullanmaya başlayabilirsiniz. Kartınızdaki bakiyeniz azaldıkça Türkiye’deki banka kartınızdan Dukaskopy hesabınıza yükleme yapabilir, oradan da Apple Pay’e eklediğiniz sanal kartınıza aktarabilirsiniz. Bir kere alışınca bu işlemleri Swiss Bank uygulaması üzerinden oldukça kolay ve hızlı bir şekilde tamamlayabiliyorsunuz. Kartınızı bir kez Apple Pay’e ekleyip aktive ettikten sonra telefon ve varsa saatinizin bölge ayarlarını tekrar Türkiye olarak değiştirebilirsiniz.

Bu arada saat demişken kartınızı Apple Watch’ınız da kullanmak için ayrıca eklemeniz gerekiyor. Bunun için telefonunuzdaki Watch uygulaması içinde yer alan Apple Pay menüsüne girin. iPhone’unuza eklediğiniz kart burada görünecek. Ekleye tıkladığınızda cvv kodunu soracak ve işlemi tamamlayacak. Ne yazık ki iPhone için yaptığımız aktivasyon sürecini Apple Watch içinde geçerli. Yani yine Dukascopy çağrı merkezini arayıp ya da SMS seçeneğinin belirmesini bekleyip kartınızı saatiniz için ayrıca aktive etmelisiniz.

Daha önce Apple Pay kullanmamış olanlar için ödeme sürecinden de kısaca bahsetmek istiyorum. Telefonunuzu ödeme yapacağınız temassız pos cihazına yaklaştırmadan önce Face ID olan cihazlarda iki kez peş peşe güç düğmesine, Touch ID olan cihazlarda ise iki kez peş peşe home düğmesine basıyorsunuz. Böylece Apple Pay aktive oluyor ve ödemenin yapılacağı kartınızı gösteriyor. Face ID veya Touch ID ile onay verdikten sonra telefonunuzu sanki temassız özelliği olan bir kartmış gibi pos cihazına yaklaştırmanız yeterli. Apple Watch ile ödemek için ise iki kez saatin yanındaki güç düğmesine basıyorsunuz ve ekranda kartınızı görünce pos cihazına yaklaştırıyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Slipte ödeme yurt dışı kart ile yapılmıştır ibaresi görebilirsiniz. Pos cihazı TL talep ettiği Apple Pay ise ödemeyi EUR olarak yaptığı için harcamalarınızda küçük bir miktar da olsa döviz çevrim farkı oluşacaktır. Bu fark %2 döviz çevrim ücreti + %0.5 kur marjından oluşuyor. Ben yaptığım 20 TL civarı bir market alışverişi için yaklaşık 50 kuruşluk bir fark oluştuğunu gördüm. Bu arada kartınızdan önce provizyon olarak çekim yapıldığını, 1 veya 2 gün içinde de işlem kesinlik kazandığını belirtmeliyim. Provizyon süresi sonunda döviz kurunda oluşabilecek dalgalanmalara bağlı olarak kartınızdan çekilen EUR tutarında küçük farklılıklar görebilirsiniz.

Bu arada nadiren de olsa bazı küçük esnafların PoS cihazlarının yurt dışı kartları kabul etmediğine şahit oldum. Özellikle faizsiz bankacılık ve katılım bankacılığı gibi alanlarda faaliyet gösteren bankaların PoS cihazlarında bu sorunu yaşayabilirsiniz.

Umarım bir gün Apple Pay’i Türkiye bankalarından aldığımız kartlar ile kullanmaya başlayabiliriz.

Bu makale anlatılan yöntemde değişiklikler olması ihtimaline karşı düzenli olarak güncellenmektedir. Sizde karşılaştığınız tecrübeleri yorum kısmına yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

--

--